$138 A Week For Groceries - Easy Provençal Roast Chicken & Meals Days 26 & 27 (Wed & Thur)

Next to last meal post of this grocery budget diary. It's been a good exercise, but I'm ready to stop keeping track of every last meal.

Super Easy Provençal Inspired Roast Chicken

I think I've kept a pretty close accounting, though I'm sure I've missed a few snacks and drinks here and there when I wasn't looking or was just too tired to care, but really not that many. You'd probably also have seen more snacking if I'd done this diary in a colder month. The heat and humidity of September cooled our appetites a bit.

Since the wrap up post takes a some extra analysis and effort, I'll get right to the meals so I can catch myself up.

As always, I've included a meal total and per serving total on the blog. The detailed ingredient cost breakdown HERE.

WEDNESDAY

Breakfast

Cocoa crunch for the boys and Izz. Banana with peanut butter for me. (If you're wondering why the coffee hasn't been accounted for this week, it's because we're drinking gift coffee.)



BREAKFAST TOTAL (2 adult, 1 teen, 1 toddler): $2.36

Lunch

The very last of that Slow Cooker Korean Style Spicy Soy Sauce Chicken between me and Dean, the larger portion for Dean. Izz shared my chicken and rice with me.

I also had some Korean style lettuce wraps with my lunch. Dean took an apple.



As you can see, this leftovers thing requires some cooperation. Lucky for me, Dean is not a picky eater nor complainer. He gets that leftovers are not only a break on my workload, but a break for our Entertainment budget, which absorbs any of his lunches out, and we'd both rather that money go toward our enjoyment as a family if it can.

Joey took his usual juice pouch and apple, and since he had a half day at school decided to treat himself to some McDonald's with his friend with his allowance money. (See? I told you we eat crapfood. ;) )

LUNCH TOTAL (2 adults, 1 toddler): $3.65

Dinner

was my Super Easy Provençal Inspired Roast Chicken with some added potatoes for our starch element and some endives because the endives needed to get eaten. Oh, and lime instead of lemon because I was all out of lemons.


Also a spring greens salad dressed with a simple red wine vinaigrette of red wine vinegar, minced onions, salt, pepper, a little mustard, a pinch of sugar, some water to tone down the acid of the vinegar, and olive oil.


Izz had some chicken and a banana.

Oh, and we also enjoyed a bottle of cheap, cheap Tempranillo with our dinner. I love the versatility of Tempranillo.

DINNER (2 adults, 1 teen, 1 toddler): $14.12

CHICKEN & SALAD FOR 5: $9.61 (chicken was cheap this week!)
COST PER SERVING: $1.92

MEALS DAY 26 TOTAL: $20.13


THURSDAY

Breakfast

For me, a small bowl of that Cocoa Crunch cereal with milk. For the boys, scrambled eggs and watermelon.



Izz had Cocoa Crunch and a banana.

BREAKFAST TOTAL (2 adults, 1 teen, 1 toddler): $4.04

Lunch

Joey's usual juice pouch and apple. He was too lazy to get himself a snack after school. I have a feeling laziness might also be part of the reason he doesn't pack sandwiches for himself anymore. He's used to his Abuelita doing that for him at his other house, but we have different plans for him. MWAHAHAHAHAAAA...

Dean took some of the leftover Provençal Roast Chicken with some rice and some watermelon and cantaloupe.



Izz and I had a playdate with Bahlet and Bibi (aka Violet and Abby), and we all had some In N Out. Since Abby and I take turns getting the INO, and it was my turn, that comes out of the Entertainment budget.

LUNCH (1 adult, 1 teen (ish)): $1.55

Dinner

was that fridge cleanout soup I made with the leftover rib ends from last last weekend and all the aging veg that was fit to soup together. Full ingredient list HERE if you're interested.


Over some steamed rice, with chopped green onions on top.



And a simple salad of the rest of the spring greens and the last tomato with the last of the vinaigrette we made on Wednesday night. If I have one complaint about the produce at our Sprout's, it's that the big box of organic salad greens never holds up well. It always gets slimy fairly quickly, and I end up having to try to wash them and pick out what's left that's fit to eat. I lost a good third of them this time. This never happens to be with the Walmart box of organic greens, by the way. I wonder if it's something in the processing or packing...



Izz had some soup and rice and loved it so much she had seconds. Then she had a banana. Because she's bananas for bananas this week.

DINNER TOTAL (2 adults, 1 teen, 1 toddler): $5.61
SOUP FOR 6: $2.80
COST PER SERVING: $0.47

MEALS DAY 27 TOTAL: $11.20

OMG. I'm all caught up now. I could pinch myself.

Off to fry some chicken for the very last meal of this diary.

Happy weekend, all. :)

shinae

Comments

Google+

Popular Posts